UP

Apie mopsą/About pug

dsc_0360

70-1

Pirmas mano susitikimas su mopsu įvyko prieš daugiau nei 9 metus – žiemą. Įspūdį, pamačius smėlinės spalvos, juodo snukučio ir pasakiškai gražių, didelių akių savininką mopsiuką, atmenu lyg tai būtų vakar. Tą minutę sustingau ir galvoju … Kas tu? Šuniukas? Tu man panašus į ruoniuką, bezdžionėlę, į tai ko neesu niekad mačius, tai antgamtiška būtybė. Taigi susipažinome… Sekantis etapas buvo antgamtiškojo padarėlio, vadinamo mopsiuku , charakterio įsavinimas. Mielas, esantis visad šalia, žiūrintis šeimininkui į akis, draugiškas vaikams ir gyvūnams, geranoriškas visai supančiai aplinkai, mažai lojantis, švelniai knarkiantis, jautrus šeimininko balso tonui, aristokratiškas toks buvo pirmasis mano mopsas. Tuomet nusprendžiau jog tai idealus šuo. Įsigijus antrąjį mopsą supratau, kad šios idealaus šuns savybės būdingos ne vienam individui, o jos priskiriamos mopso veislei. Galutinai susižavėjau šiuo veisėjų ir gamtos kūriniu. Šis kūrinys vadinamas – mopsas, carlin, pug. Jis priskiriamas šunims kompanjonams. Mopsas yra mažas, kompaktiškas, stiprus šuo, jį apibūdina posakis: didelis šuo mažame kūne. Mopso veislė formuojama buvo atrankos metodu, veisėjams pavyko ją stabilizuoti, taip Anglijoje buvo registruota mopso veislė. Kalytės gimdo puikiai, gimdymo traumų šuniukams tenka minimaliai, taip formuojami puikaus charakterio, sveiki individai. Neatliekamos šios veislės individams jokios chirurginės ausų, uodegos ar kitų kūno dalių korekcijos, šuniukai neatitinkantys standarto tiesiog yra brokuojami. Šie veiksniai leido suformuoti stiprios sveikatos, puikaus eksterjero šunis. Bet koks neleistinas įsikišimas į veislę gadina veisėjų darbą ir kenkia mopso sveikatai, bjauroja jo grožį. Aš myliu šią veislę, gerbiu sunkų veisėjų darbą, netoleruoju šios veislės kiekybinio dauginimo. Kaip ir visos veislės, mopsas turi savo standartą FCI Nr. 253 (2011.02.16) , kuris leidžia veisėjams tobulinti ir siekti geriausio kūrinio – mopso.

Mopsas manoma yra kilęs iš Kinijos. Tai Tolimųjų Rytų šuo, pasižymintis paslaptinga kilme bei aukštu intelektu.
Veislę sukūrė Didžiojoje Britanijoje.
Mopsas, pagal FCI sistemą, priklauso 9 grupei (šunims kompanjonams, dekoratyviniams šunims)
Išvaizda: kvadratinis, kuo kompaktiškesnis, kresnas.
Charakterio bruožai: linksmas, aristokratiškas, geraširdis.
Galva: didoka, proporcinga kūnui, apvali (bet ne obuolio formos), ryškios raukšlės, viršugalvis tolygus.
Nosis: juoda, su didelėmis atviromis šnervėmis. Užvirtusi nosies raukšlė ant nosies netoleruotina.
Snukis: trumpas, bukas, kvadratinis, nosis neriesta.
Dantys ir žandikaulis: negili perkanda. Platus apatinis žandikaulis. Dantys (kandžiai) pageidautina išdėstyti linija. Siekiamybė 6X6.
Akys: kuo tamsesnio pigmento, didelės, apvalios, neišvirtusios.
Ausys: siekiančios akies krašta, minkštos, švelnios, dvieju formų „sagutės“ ir „rožytės“. Labiau toleruojamos „sagutės’

Kaklas: tvirtas, drutas, pakankamai ilgas, galva laikoma išdidžiai.
Kūnas: Trumpa, kresnas, viršaus linija tiesi.
Krūtinė: Plati.
Uodega: aukštai „prisegta“, standžiai užsukta virš šlaunies. Pageidautinas.dvigubas užsukimas.
Kojos: labai tvirtos, tiesios, saikingai ilgos, statomos po kūnu.
Letenos: nagai juodi,  ne ilgos kaip kiškio ir ne apvalios kaip katės, pirštai suglausti.
Judesiai: juda ryžtingai vienu ritmu, būdingas galinės dalies krypavimas.
Kailis: švelnus, glotnus, minkšti, trumpi ir blizgus, jokiu būdu ne šiurkštūs ar vatiniai.
Spalva: sidabrinė, abrikosinė, gelsvai rusva, juoda. Kakta kurioje yra diadema pageidaujamas kuo ryškesnis juodas „piršto atspaudas“.
Svoris 6,3 – 8,1 kg.